+420 774 944 828Po-Čt 10.00-17.30, Pá 10.00-16.00

CZ SK

Info o nákupu Recenze Servis Kontakty

Menu

Jak vybrat rotoped, ergometr


Proč se rozhodnout pro rotopedy, ergometry?


Trénink s rotopedy a ergometry je jedna z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších forem tréninku. Pro rotoped se rozhodněte v případě, že se chcete zaměřit na tvarování stehen, hýždí a břicha. Pravidelný vytrvalostní trénink má zároveň pozitivní vliv na krevní tlak a snižuje klidový i zátěžový puls. Trénink s rotopedy optimálně posiluje srdce, zvyšuje vitální kapacitu plic. Cvičení na rotopedech a ergometrech je velmi účinné a PODPORUJE SPALOVÁNÍ TUKŮ! Je to podobné jako jízda na kole, ale stím, že rotoped lze používat celoročně.

Pokud vybíráte rotopedy nebo ergometry, zaměřte se na jejich:

 1. brzdný systém
 2. středové uložení
 3. zátěžové kolo
 4. nastavitelné pásky na pedálech
 5. počítač pro rotopedy
 6. snímače tepové frekvence
 7. rám vlastního stroje
 8. polohovací řídítka
 9. sedlo

Rotopedy a sedlo

základním požadavkem pro pohodlnou jízdu je možnost seřízení výšky sedla.Kvalitnější rotopedy vyšší třídy umožňují seřízení sedla i v podélném směru.Pozor! Nemožnost nastavit správnou polohu sedla může vést k bolestem zad a páteře. Pokud požadujete vysokou míru pohodlí, vyberte rotopedy s gelovým sedlem.

Typy brzdného systému pro rotopedy

Ve spojitosti s rotopedy rozlišujeme čtyři druhy brzdných systémů:
 1. magnetický
 2. indukční
 3. páskový
 4. čelisťový (používá se spíše u cyklotrenažérů)
Rotopedy s páskovými a čelisťovými brzdnými systémy patří mezi mezi jednodušší a vyznačují se hlučným a nepravidelným chodem.
Magnetické brzdné systémy jsou založeny na principu přibližování magnetu a garantují tichý a pravidelný chod .
Rotopedy s indukčním brzdným systémem patří ke špičkovým výrobkům. Neobsahují pohyblivé části a odpor se mění zvyšováním proudu v cívce.

Rotopedy a jejich středové složení

Pokud hodláte rotoped používat pravidelně, měli by jste se při jejich výběru zaměřit na kvalitní středové uložení. Nejvyšší kvalitu nabízí uložení středové osy ve značkových kuličkových ložiskách (např. SKF).

Rotoped a zátěžové kolo

Zátěžové kolo má pro rotopedy zásadní vliv na kvalitu jízdy. Rozhodně preferujte těžší kolo, které zaručuje plynulejší chod, kvalitnější prožitek z jízdy a celkově účinnější trénink.

Polohovací řídítka pro rotopedy

Základním požadavkem na rotopedy by měla být polohovatelnost řídítek. Kvalitnější rotopedy mohou mít také nastavení výšky, i když toto nastavení se využívá spíše v případě cyklotrenažérů. Je nezbytné si uvědomit, že vhodná poloha řidítek je základním požadavkem zdravého a účinného cvičení.

Rotopedy a rám vlastního stroje

U rámu je důležitá jeho tuhost a ergonometrie. Vypovídací schopnost o těchto dvou vlastnostech pro rotopedy má jejich nosnost. V případě, že máte vyšší postavu, věnujte prosím pozornost také maximální doporučné výšce cvičence.

Snímače tepové frekvence

Rotopedy by měly být vybaveny snímači aktuální tepové frekvence.Měření tepové frekvence nám říká, v jaké "zóně" tepové frekvence se pohybujeme, jestli spalujeme tuky nebo i svalovou hmotu apod. .Lze ji zobrazit na displeji computeru. Snímání se provádí snímači tepové frekvence zabudované v rukojetích, nebo ušním klipem - který je neustále nasazen na uchu sportovce. Případně u dražších modelů se používá hrudní pás pro měření tepu, který je nejpřesnější.
Nebo se dají zakoupit speciální hodinky - pulsmetr pro přesné měření tepu a optimální nastavení parametrů Vašeho tréninku.

Počítač pro rotopedy

Počítač je v současné době standardním vybavením rotopedů. Poskytuje sportovci celkový přehled o cvičení. Rotopedy se základním počítačem zobrazují:
- čas cvičení
- rychlost v km/h
- ujetou vzdálenost
Lépe vybavené rotopedy ukazují další funkce jako zobrazení
- množství spotřebovaných kalorií
- aktuální tepové frekvence
Dražší rotopedy disponují i měřením výkonu ve Wattech. V případě elektronicky ovládaných rotopedů (tzv. ergometry) přebírají počítače většinu ovládání, umožňují nastavit profil trasy nebo jízdu dle zadané tepové frekvence apod.

Ovládání zátěže u rotopedů

Sílu odporu lze ovládat:
- manuálně - výrobky pak nazýváme rotopedy
- elektronicky - výrobky pak nazýváme ergometry
V případě ergometrů je elektronické ovládání zátěže prováděno prostřednictvím počítače, což umožňuje řídit zátěž automaticky v závislosti na aktuální kondici sportovce, dle dané tepové frekvence, nebo použít jeden z přednastavených programů. Proměnlivá zátěž během cvičení s rotopedy a ergometry je pro trénink vhodnější než stabilní manuální nastavení.

Nastavitelné pásky na pedálech

Správným uchycením nohou v pedálech předejdete možnému zranění. Zároveň můžete zintenzivnit trénink zapojením mnohem více svalových partií.
Projděte si rotopedy z naší nabídky a vyberte si ten, který bude nejlépe vyhovovat Vašim představám.
Rotoped je stroj, připomínající jízdní kolo, používaný k cvičení. Na rozdíl od jízdního kola se nepohybuje, ale je postaveno na místě a zátěž je simulována setrvačníkem a nějakým druhem brzdy.

Poslední změna: 25.08.2013-16:59:12